Info

avatar Jestem MateM z miasta Dębica/ Darmstadt (Hesja). Od 2008 roku na rowerze przejechałem: 103627.17 w tym 14628.70 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 21.05 km/h
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Mapa przejechanych dróg- aktualizacja 2022








button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 120 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 138 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 143 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 206.7 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 124.6 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 173 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 154 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 135 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 141 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 99 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 138 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 164 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 201 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 166 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 148 km button stats bikestats.pl Najdłuższa wycieczka: 104 km

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy MateM.bikestats.pl

Archiwum bloga

skype downloadLicznik wizyt na stronę
Flag Counter
Dane wyjazdu:
55.97 km 5.80 km teren
03:04 h 18.25 km/h:
Maks. pr.:43.15 km/h
Temperatura:6.0
HR max:162 ( 87%)
HR avg:129 ( 69%)
Przewyższenie:690 m
Kalorie: 1777 kcal

Śladami rzezi galicyjskiej

Czwartek, 23 lutego 2023 · dodano: 26.02.2023 | Komentarze 5


Znowu przez kilka dni ma padać, a temperatura w międzyczasie spadnie do tych wartości, jakie są typowe dla okresu zimowego i jakakolwiek aktywność rowerem w najbliższym czasie staje pod znakiem zapytania. Póki jednak pogoda jeszcze dopisuje, warto to wykorzystać, a temat na wycieczkę pojawił się sam w rocznicę rabacji galicyjskiej, której zarzewie powstało właśnie na tutejszych terenach.

To jeden z nielicznych przykładów ludobójstwa wśród ludności polskojęzycznej, w trakcie którego polscy chłopi wymordowali do 3000 polskich panów. Co ciekawe, polska wikipedia nazywa to zdarzenie z przełomu lutego i marca 1846 roku "ruchami chłopskimi", z kolei angielskie i niemieckie wersje popularnej w Internecie encyklopedii mówią o "powstaniu chłopskim" i "masakrze". " Ze zrozumiałych względów temat jest niepopularny wśród polskich patriotów, jednak rżnięcie piłą, przebijanie widłami, rąbanie siekierami, czy palenie żywcem między ludźmi mówiącymi po polsku jest przykrym faktem. 
Inna sprawa, że polscy panowie w większości przypadków zasłużyli sobie na "zadośćuczynienie" krzywd wyrządzanych chłopom, podobnie brutalnych i nieludzkich. Śladem tych wydarzeń udałem się dzisiaj z Głobikowej przez Smarżową do Siedlisk-Bogusz.



Las Wolica.


Lodowe kształty.


W Głobikowej.


"Słotwinówka". Po zniszczonym zespole dworskim pozostało jedynie kilka okazalszych drzew, pamiętających czasy rabacji.


Kaplica grobowa Boguszów.


Kozioł sarny.


Ruiny dworu Boguszów w Siedliskach-Bogusz. To właśnie tutaj mieszkał szambelan króla Poniatowskiego i jeden z twórców konstytucji 3 maja.


Ni ma...





Komentarze
MateM
| 18:13 piątek, 3 marca 2023 | linkuj Podobnie jest i tutaj, niestety próby zabezpieczania murów kawałkami blachy ciężko uznać za reperacje. Być może właściciel liczy na finansowe wsparcie samorządu lub innych podmiotów i dlatego ociąga się z czymkolwiek.

W Zwierniku jedynie przejeżdżałem przed laty obok szkoły, nie zaglądając niestety do ruin. Dzięki za interesujące informacje :) To kolejny przykład ciekawych powiązań dworów Ziemi Tarnowskiej z wybitnymi postaciami polskiej historii, w tym także literatury. Pierwsze z brzegu, które jeszcze przychodzą mi do głowy, to Machowa z Henriettą Ankwiczówną- natchnieniem Adama Mickiewicza, czy Przyborów z Mikołajem Reyem- potokiem ojca literatury polskiej.

Planowałem kiedyś zrealizować taki cykl wycieczek po dworach regionu z głębszym zapoznaniem się z ich historią, ale potem temat jakoś upadł.


Jorg
| 22:21 środa, 1 marca 2023 | linkuj Obejrzałem na Facebooku jakąś fotorelację z tych ruin. Te mury są w takim stopniu destrukcji że jakoś blado widzę plany odbudowy. Znam w lubuskim co najmniej kilka opuszczonych dworów które jeszcze niedawno były użytkowane przez niesławnej pamięci PGR-y i kiedy zostały opuszczone w kilka lat będąc formalnie własnością prywatną zamieniły się smętne kupki gruzu.
W Twoim rewirze w Zwierniku istniał kiedyś dwór w którym była szkoła. Po zbudowaniu nowej szkoły, opuszczony również zamienił się w kupę gruzu w pokrzywach. Wspominam o nim bo kilka lat temu kiedy bywałem częściej w Zalasowej natknąłem się gdzieś na notatkę że w tym dworze była umieszczona akcja wydanej w 1851 r. powieści "Murdelio", w której zaczytał się pewien polski emigrant pełniący w Ameryce funkcje latarnika, przez co nie dopełnił obowiązku i zapomniał zapalić latarni. Historia ta zainspirowała Sienkiewicza do napisania noweli "Latarnik". Powieść z ciekawości przeczytałem, z grubsza historia przypomina losy księdza Robaka z "Pana Tadeusza". Autor "Murdelia" o nazwisku Kaczkowski był uznawany za kolaborującego z zaborcą i spotykał się z ostracyzmem ówczesnego polskiego społeczeństwa.
MateM
| 21:07 wtorek, 28 lutego 2023 | linkuj Pamiętam, że kiedyś w szkole na zajęciach historii wspominano oględnie o tym wydarzeniu.

Wieść niesie, że cały zespół dworski w Siedliskach ma zostać odbudowany przez spadkobierców posiadłości celem funkcjonowania w nim domu seniora. Nie wygląda to jednak dobrze, bo przez kilka lat udało się im jedynie ustawić znak "teren prywatny- zakaz wjazdu" i osłonić mury stajni jakimiś blachami...
Jorg
| 01:23 poniedziałek, 27 lutego 2023 | linkuj Słyszałeś, tylko nie skojarzyłeś że chodzi o Jakuba Szelę i jego ruch. Byłem w tych miejscach dokładnie w tym samym celu, aby zobaczyć miejsce skąd się to zaczęło. Na Starym C,entarzu w Tarnowie jest zbiorowa mogiła ofiar tych wydarzeń.
Marecki
| 18:38 niedziela, 26 lutego 2023 | linkuj Kompletnie nie słyszałem o tej historii. Zawsze lubiłem ten przedmiot, więc z zaciekawieniem przeczytałem. Super koziołek.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa sciao
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]